בעיית מרזב בקומה עליונה

תחומי הבית המשותף שאינם מופיעים בפורומים האחרים.
בניהול צוות האתר(שחר מערכות מידע ופיתוח אתרים) וועד האיגוד הישראלי לניהול בתים ומבנים בישראל.
בניהול דר' נפתלי אימבר, בעליו של חברה לייעוץ ואחזקת מבנים מזה מספר עשורים, בעבר מנהל מחוז הצפון של האגודה לתרבות הדיור ובורר בנושאים אלה.

מנהלים: שחר כהן פורטל בתים, naftali imber

שלח תגובה
genius

בעיית מרזב בקומה עליונה

שליחה על ידי genius »

אני גר בדירת גג בבניין משנת 1988.
בקומה אחרונה(שהיא בעצם מרפסת די גדולה כ80 מ "ר, ועליה בנוי גם חדר שתקרתו היא הגג המשותף) קיים בסמוך לקיר החיצוני מין מרזב פנימי היורד לאורך כל הבניין.
החלק העליון ( הנקז) של המרזב הנמצא במרפסתי היה במקור גדול יותר, אך בהמלצת חברת איטום, עקב בעיות רטיבות בקומה שמתחת, הקטנו אותו ושמנו צינור שרשור ועוצר עלים.
הפיתרון אינו טוב בעיקר בימים גשומים , כי הפתח הקטן והעלים שחוסמים יוצרים "בריכה" ומנגד הסרת עוצר העלים לפינוי ה"בריכה" יוצרים כנראה סחף שפוגע באיטום. עובדה היא שיש לי משם רטיבות ואף עובש.

שאלותי הן:
האם מותר( כדייר בבית משותף) להחליף במרזב גדול חיצוני?
האם זה נכון או מה הפתרון המומלץ?
ומי צריך לשלם במקרה זה הוועד או אני?

רוב תודות על תשובתכם.
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

Re: בעיית מרזב בקומה עליונה

שליחה על ידי naftali imber »

גניוס שלום:
אל תעלב, אבל לדעתי לא אתה הגניוס אלא אנשי חברת האיטום, ממש גאונים; והערה נוספת, ברור שהפתרון אינו טוב בימי גשם – כשאין גשם כל מרזב מתפקד מצויין.
החטא הקדמון הוא צורת התיקון, ואלי חיסכון קטן בזמן הבניה.
מעל לבטון, לפני האיטום מניחים בראש המרזב אביזר מיוחד,גמיש, כמו צלחת עגולה שבמרכזה בולט צינור קצר הנכנס למרזב. את זה מדביקים לבטון בעזרת זפט או חומר איטום. מעל לזה עושים את איטום הגג, מפזרים שכבת החול ומרצפים.
למרזבים יש שני חסרונות, הראשון שיש לחשב את הכמות והקוטר שלהם לפי שטח הגג. השיני הוא שלפני שעושים איטום יוצרים שיפויעים כך שלא יעמדו שלוליות מים. הזזת מרזב פירושה שבמקום הישן יעמדו מים, שבסופו של דבר יחדרו דרך האיטום.
אני הייתי מציע לקלף כמטר מרובע ולבצע את הכל "לפי הספר". אם יש בעייה קשה עם עלים אפשר להזמין מפחח חוסם גדול בהיקפו. גם מומלץ לנקות את הגג בתחילת החורף ולבדוק אם המרזב לא סתום, אחרת חבל על כל העבודה.
באשר למרזב חיצוני, חזית הבניין היא רכוש משותף ואתה חייב הסכמתם.
מי צריך לשלם? אם לא הייתה מתעסק עם זה, המרזב הוא רכוש משותף והוועד צריך לטפל בו, עכשיו אתם צריכים להגיע לפשרה כלשהיא.
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
genius

שליחה על ידי genius »

שלום ורוב תודות לך,
התשובה טובה ועושה לי סדר במחשבה.
בכל זאת מספר שאלות:
חברות המרזבים רוצות לעשות מרזבים חיצוניים בלבד.
אם אני הולך לפתרון שלך,שנראה לי, למי כדאי לפנות?
האם אפשר לקבל הערכת עלות בלתי מחייבת מכם לתיקון כזה?
שוב תודה על התשובה המקיפה.
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

שליחה על ידי naftali imber »

את העיקר כתבתי לך, כשעושים משהו לא טוב רצוי להתחיל מחדש. להרים כמטר וחצי רצוף, לקלף את האיטום הישן, זפת או חומר אחר, לנקות את פני השטח ולהתחיל: איטום, שחופף את הישן כעשרים או שלושים ס"מ, הדבקת "צלחת" ושוב איטום מהפתח שבמרכזה עד לאיטום הישן. אני הייתי לוקח את הסיכון ובודק את בתיקון; מכניס סמרטוט בפתח ומציף את הגג בכחמש סנטימטר מים ונותן לזה לעמוד 3 ימים(יש להשלים כל יום את המים שהתייבשו). אם כעבור שבוע לא הופיע רטיבות יש לך גג אטום כמו שצריך.
אם הגג מרוצף רצוי לא להשלים את הרצוף אלא לאחר כשבועיים ע"מ שהמים שנספגו יתייבשו.
אתה לא צריך חברת מרזבים אלא זפט טוב, הוא גם ימצא את הרצף.
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
שלח תגובה

חזור אל “פורום בית משותף - תחומים אחרים”