אדריכלות במאה ה 21

פורום בנושאי עיצוב פנים / עיצוב נוף / אדריכלות. בניהול אודרילי(אור לי הראל), אדריכלית ו-מעצבת פנים, בדגש על עיצוב בצבע (http://www.batim.org.il/color).

מנהלים: זוהרה, odrieli

שלח תגובה
odrieli
מנהל פורום
יצירת קשר:

אדריכלות במאה ה 21

שליחה על ידי odrieli »

בפתחו של חודש פברואר אנו קשובים לאנרגיות חדשות של אור וצבע כשפה עכשווית שתבחר ללוות אותנו מעתה ולאורך כל 1000 השנים הקרובות. ככל שניפתח לאנרגיה הזאת מהר יותר ובזרימה, כן יש כל הסיכויים שנוכל לאפשר לעצמנו לבטוח בחיים חדשים שאולי עוד לא כל כך ברורים לרובנו.

לשמחתי זכיתי כבר לפני יותר מ 20 שנה לחיות ב אור באופן כלשהו ודרכו לחוות את כל עולמות קשת הצבעים שאיפשרו לי לחוות באופן גמיש את השינויים האדריכליים שקרו בעולם במהירות הבזק. אם ב 20 שנים אלו חוויתי את הדברים באופן כלשהו לבדי עם קובץ של מיעוטים כמוני בעולם, היום אני עדה לכך שהשפה של האור והצבע תופסת תאוצה במהירות האור והיא לא תאפשר יותר לאיש מביננו להישאר אדיש או מאחור.
כשאנו טסים מעל כדור הארץ היום, אנו נוכחים לראות כמה ערים נבנו רק בעשור האחרון ובקצב 'מטורף'. חלק גדול מהמקומות בעולם היום נראה כ'גוש' בטון מסיבי שאינו נותן מנוח לא לעין ולא למי שחי עליו או בתוכו. מרבית החמרים הנילווים לבניה בעיצוב פנים אינם בריאים במיוחד בלשון המעטה והתחושה הכללית עלולה וכבר נמצאת אצל מרביתנו, יוצרת תחושה של כובד ולא רק בשל המבנים בהם אנו חיים והבנינים העולים לגובה, כמו בשל הצפיפות ההולכת וגוברת בבניה ובמרחקים שבין בית לבית. במקביל הפאות הירוקות הולכות ומצתמצמות בשל אזלת הקרקע במרבית המדינות.

השכילו מספר קבלנים חכמים ואדריכלים חדשניים לבנות היום סביבות בר קימא עם גנים רחבים ופארקים המאפשרים פינות משחק וטיול לילדים ולבני משפחותיהם בשעות שלאחר העבודה ובסופי שבוע. עדיין האוירה הכללית מותאמת לכל מי שמאמין בבניה לגובה ולחיים בקבוצות של אנשים בצפיפות. הבניה היום יוצרת באופן סמוי צורות חיים מוכתבות מראש ל30-40 שנים הקרובות באותם מקומות של בניה לגובה, כפי שבעבר התרגלנו למבני רכבת לאורך קרוב יותר לאדמה וסיגלנו צורות חיים שתאמו מבנים אלו. היום המבנה של פעם זהה למבנה של היום רק שבמקום לאורך, הבית לעה לגובה.

והיכן אנו מבחינים ביננו בשינויים יוצאי הדופן?

בגישה. הגישה התקשורתית בעיקר, למרות היותה מנותקת באופן כלשהו בשל הקרבה למסכים וטכנולוגיה, בכל זאת מתחייבת דווקא ממנה הקרבה במקביל. אנשים מחפשים קרבה ולא תמיד יודעים עדין איך למצוא אותה. כך נמצאו כל מועדוני הספורט באזורי המגורים מלאים למדי בחברויות של כמה דקות עד שעות כל יום, פעילויות ספורטיביות בשעות הפנאי וכאמור הפארקים והגנים הרחבים המאפשרים פאות אויר לעת מצוא.

עד כה תארתי מצב מצוי שמוכר כמעט לכולנו ולרובנו. המצב החדש והאחר הפחות מוכר ובכל זאת נמצא בשוליים 'כמתגנב' אל חיינו החדשים מדבר על 2 אפשרויות מדהימות של חיים המשלבות חשיבה רוחנית גבוהה עם חיים של חומר מדומה ובכל זאת כלכלי עבור רובנו.
הבניינים הם מסה של חומר בעל צורה כזאת או אחרת.

מי שמכיר מעט את העולמות הרוחניים יודע כי צורה היא עניין יחסי הקשור בתפיסתנו את החומר כבעל צפיפות כזאת או אחרת.
כלומר צורה יכולה להשתנות אם אנחנו מוכנים להשתנות. והדבר נכון לגבי כל צורה בכל מצב שהוא.

כלומר: קיר הוא עניין יחסי. הוא יכול להיות מבטון אם נרצה שלא לעבור אותו לעולם. באותה מידה הוא יכול להיות מוגדר כקרן אור בצבע X המאפשרת הגדרת שטחים כשהיא שקופה ובכל זאת תוחמת. כפי שקירות בתוך הבית בעבר היו בעלי עובי של 15 ס"מ ויותר והפכו לקלילים עם עובי של 10 ס"מ ו 7 ס"מ מאוחר יותר כך גם הקירות ביננו בני האדם החלו נופלים עם הזמן והגבולות הפכו להיות ברורים פחות, אולי פחות מדי.

מה שאני באה לומר הוא שהמבנים שהיום נראים ליניארים עדיין לחלוטין לא בהכרח יראו כך בעתיד. וככל שהזרימה ביננו תלך ותגדל כפי שמסתמן שקורה יותר ויותר, רעיונית, מינית, חברתית, ועסקית, כך גם תראה הזרימה האדריכלית כפי שכבר קורה בפנים. הפנים ישביח את המראה גם באדריכלות המבנה מבחוץ. ולא רק בית כאן בית שם אלא שכונות שלמות ידברו בניהם באותה השפה. כפי שפעם אנשים שדיברו את שפת האו והצבע נחשבו גבוליים עד הזויים לחולטין כך גם אדריכליםשהיום מוכנים להתנסות בדוגמאות אלו נחשבים עדיין חריגים במיוחד. לעומת זאת לשמחתי אני כבר מכירה אחד או שניים שמעיזים באמת.
הפרדות נוספות שאנו מכירים בבניה העכשיווית מתאפשרות על ידי בניה והקמה של קירות ירוקים כפאות של אוויר בתוך הבית ומה שמוכר לאדריכילים, מהר מאוד עובר גם לקונים הגרים בתוך הבתים. קירות אלו משנים את כל התפיסה של הבית ומזכירים לנו את הגנים התלויים של בבל לפני אלפי שנים ובמקביל בבתים של היום את המראה המדהים של שילוב הייטק גבוה עם חצר בכל זאת חיה ובאופן חדשני ואחר.

ובכן אל פחד העולם שלפנינו מעניין ביותר ויכתיב לנו חידושים במהירות הבזק שכדאי שנזרום איתם ופחות נמצא בצורך לשמר ולדבוק כל הזמן במוכר. ההסטוריה לעולם נשמרת. היא רק משנה מעט את צורתה כאמור עכשיו ואת צפיפות החומר ממנה היתה מורכבת במאות השנים האחרונות.

בתקוה שהשפה ברורה למרבתנו אני מסיימת בנימה אופטימית זאת את הכתבה הקטנה הזאת ומקווה לפגוש אותנו שוב בקורב במשהו עסיסי לא פחות.
אמן ואמן
המשך שבוע מרענן ויצירתי עבור כולנו.
אור לי (אודרילי) הראל - מרכז אוריגון,
מנהלת פורום אדריכלות ועיצוב פנים
לפרטים, הכנסו לדף המידע שלי בנושא עיצוב פנים ואדריכלות: www.batim.org.il/color
yosi46

Re: אדריכלות במאה ה 21

שליחה על ידי yosi46 »

זה נישמע לי מדהים וקסום מה שאת מתארת.

באמת יכול להיות שדברים כאלה יקרו בעתיד.

אני רק מקווה שאזכה ליראות את זה במו עיניי.
hadas32

Re: אדריכלות במאה ה 21

שליחה על ידי hadas32 »

הלוואי הלוואי הלוואי שכל זה יתגשם ביום מין הימים.

אני חושבת שבאמת כבר הגיע הזמן שיתחילו להתחשב

באור השמש כבאים לעצב בית.
שלח תגובה

חזור אל “פורום עיצוב פנים / עיצוב נוף / אדריכלות”