רטיבות מים מדירת השכנים מעליי !

ייעוץ משפטי והפניה לחוקים ומאמרים בנושאי בתים משותפים, מבנים וניהולם.
בניהול עו"ד יוני לוי ועורך דין און צוק לתחומי הנדל"ן, התחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי), ומשפחה.

המידע שנמסר באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי (או הנדסי) ממשי ולא מהווה המלצה לנקיטה או הימנעות מנקיטה בהליכים כלשהם (או התנהגות ספציפית).
כול מי שבוחר להסתמך על הכתוב - בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו הבלעדית ואין לכותבי ובעלי האתר אחראיות ישירה או שילוחית מכל סוג.

מנהלים: יואב לוי, און צוק עורך דין, naftali imber

שלח תגובה
אלי_101

רטיבות מים מדירת השכנים מעליי !

שליחה על ידי אלי_101 »

שלום רב,

בדירת השכנים שמעלינו בוצע שיפוץ אמבטיה. בשל מחדל של הקבלן, כתוצאה מחיבור לקוי בין הצנרת החדשה לישנה, חילחלו מים בכמות גדולה לדירתנו. מתקרת האמבטיה טיפטפו מים, כמו כן בתקרת המטבח וקטע קטן מהסלון.
בעלי הדירה עודכנו על כך, כמו כן הבעתי את הסכמתי לאפשר לקבלן ששיפץ אצלם לתקן את הנזק שגרם לאחר שהפציר בי לתת לו לתקן את הנזק.
כמובן הקבלן עשה הכל כדי להיתחמק מלבוא ולבצע את העבודה, אבל זה לא העניין.
בכל אופן, עברו מאז כשנתיים ומעלה, הזמנתי צבעי שיש לו נסיון רב בתחום, על מנת לקבל ממנו הצעת מחיר לתיקון הנזק, על מנת לדרוש מהשכנים מעלינו את התשלום עבור התיקון.
הצבעי הפנה את תשומת ליבי לסימנים צהובים באזורים מסויימים בתקרה וטען שסימני הצבע הצהוב מצביעים על כך שעדיין ישנם מים כלואים בתקרה (בכמות מזערית מאוד)והדבר מעיד על כך שעדיין ישנה נזילת מים או רטיבות פעילים או מדליפה מצנרת המים או כתוצאה מחוסר אטימה טובה באזורים שבאים במגע עם מים. על כן רצוי שאפנה לשכנים מעלי על מנת שיזמינו מומחה מטעמם לבדוק את הבעיה אצלם באמצעות ציוד לבדיקת רטיבות.
הודעתי על כך לשכנים, הם זילזלו בחוות הדעת של הצבעי והזמינו מטעמם איש מחברת "שחר" החברה שמייצגת את חברת הביטוח שלהם.
האינסטלטור עלה על סולם נגע בתקרה ופסק כי האזור יבש לחלוטין וניתן לצבוע, על הכתמים הצהובים הוא אמר שזה הצבע שיורד מהברזלים שבתקרה וכו' וכו' אז שאלתי אותו, מדוע רק באזורים מסויימים יש את הצבע הצהוב ולא בכל שטח התקרה, למה במקלחת ששם הכל התייבש, אין צהוב ורק בסלון ובמטבח יש??!! הרי ברזלים לא חסר בתקרות, כמובן לא הייתה לו תשובה!
חברת "שחר" פנתה אליי ואמרתי לה שאני מעוניין שישלחו שמאי מטעמם על מנת שייבדוק באופן יסודי את הנושא ויישלול אפשרות שישנם עדיין מים כלואים, זאת לפני תיקון וצביעת השטח. הם כמובן סירבו בצורה נחרצת וחסרת נימוס והודיעו כי מבחינתם בוצעה הבדיקה ע"י האינסטלטור שלהם והמקום יבש וניתן לצבוע, ואין צורך בשמאי!
כמובן תשובתם לא מקובלת עליי ואין לי אמון בהם. לא ייתכן שהם יציבו לי תנאים!
כמו כן זה לא נראה לי מקצועי שחברה כזו אין ברשותה "בודק רטיבות/לחות בקירות" !

השאלה שלי היא כזו:
האם מבחינה חוקית אני חייב לאפשר לחברת "שחר", החברה שמבטחת את הדיירים מעליי, לתקן את הנזק בדירתי?!
או שיש לי זכות על פי החוק, להביא שמאי מטעמי, בתשלום, על מנת להעריך את שווי הנזק, בנוסף לשלם לצבעי שיש לי אמון בו, לתקן את הנזק, ולאחר מכן לדרוש את ההוצאות הללו מהשכנים שמעליי ?!
כמובן אם לא ישלמו אז אתבע אותם בתביעות קטנות.

אנא, אבקש לקבל את עצתכם בהקדם האפשרי!

תודה רבה מראש!

בברכה,
אלי
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

Re: רטיבות מים מדירת השכנים מעליי !

שליחה על ידי naftali imber »

אלי שלום:
תחילה קצת טכניקה. האינסטלאטור של "שחר" הוא אולי אינסטלאטור טוב אבל לא מבין הרבה בבניין; הכתמים הצהובים הם זפת! כן, כאשר עושים זפת שכבת היסוד היא אמולסיה של זפת במים, אם מדללים אותה הרבה היא בצבע חום. אלה הכתמים החומים המופיעים בתקרות כאשר יש נזילות. הם לא נעלמים, אולי נעשים יותר בהירים כאשר הכול מתייבש.
הדרך היחידה לבדוק אם המקום יבש – בדיקה מדעית, זה בעזרת מכשיר למדידת תחולת לחות בכמה נקודות בתקרה . בכמה נקודות היות ותמיד יש רמה מסוימת של לחות בתוך הטיח, רמת הלחות תלויה באוורור וזרימת האוויר בחדר. המכשיר נראה כמו שוקר חשמלי עם מסך קטן.
אתה לא חייב לאפשר לחברה לתקן, אתה לא מבוטח שלה, ואם הדבר לא תוקן במשך שנתיים יהיה לך קל לשכנע שופט שלא הייתה דרך אחרת אלא לפנות למומחים אמיתיים.

אתה לא צריך שמאי אלא מומחה לביקורת מבנים, כמו למשל מהנדס יואל בן עזרא, או חברת ב"ם. הם מנוסים ומקצועם בדיקת עבודות בניה ומתן חוות דעת.
אם הם יתנו חוות דעת שעדיין יש נזילה תוכל לתבוע את שכנכה שיתקן את הנזילה ושישלם את תיקון התיקונים בדירתך.
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
אלי_101

שליחה על ידי אלי_101 »

נפתלי שלום רב!

תודה על תשובתך.
האם לדעתך כדאי לוותר על בדיקת הלחות/רטיבות ע"י המכשיר שציינת, היות ובדיקה כזו עולה כ- 1000 ש"ח + מע"מ , שזה למעשה סדר גודל עלות תיקון השפכטל והצבע.

בהתבסס על ההסבר המפורט שנתת, אוכל להסיק כי התקרה אכן יבשה מרטיבות, היות ולא היה שינוי כלשהוא בצבעה זה זמן רב.

האם אוכל להביא צבעי מטעמי ולשלם לו לתקן את הנזק, ולאחר מכן לפנות לשכנים שמעליי לשלם עבור התיקון. כמובן אם הם יסרבו להגיש תביעה בביהמ"ש לתביעות קטנות?
או
שכדאי לי להביא מומחה לביקורת מבנים ולקבל ממנו חוות דעת קודם שהביא את הצבעי לבצע את התיקון. כך שאהיה מכוסה במקרה שהשכנים ייתכחשו באשר לגובה התשלום עבור הנזק והן במידה ואצטרך להציג הוכחות אם המקרה בכל זאת יגיע לביהמ"ש?

אשמח לקבל את תשובתך. תודה רבה רבה !

יום טוב,
אלי
naftali imber
מנהל פורום
יצירת קשר:

שליחה על ידי naftali imber »

אלי שלום: השאלה החשובה היא מי הם השכנים שלך.
אם אתה צופה שיהיו בעיות רצוי להשקיע בחוות דעת של מומחה. אם לא הזמן בעל מקצוע ודרוש משכנך שיכסה את ההוצאה, עם קבלות.
אם אתה מדבר עם שכנך הסבר לו שהברירה היא שישלם לצבע או שישלם גם למומחה גם לבית משפט וגם לצבעה. התביעה שלך תהייה בבית הדין לתביעות קטנות על סמך דיני נזיקין. (נזק שהקבלן שלו גרם לך – אתה לא מכיר את הקבלן שלו ואין לך שום הסכם איתו)
אשמח לקבל את תגובתך לתשובה, עכשיו שאת/ה עדיין ליד המחשב! האם התשובה עזרה לך, האם יש לך שאלות שלו נענו, ומה הן?
נפתלי אימבר - ניהול ואחזקת מבנים בצפון בורר בעינייני ועד הבית וסכסוכי שכנים

נ.ב - המידע שנמסר בפורום אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ממשי
hadas32

שליחה על ידי hadas32 »

זה פשוט לא יאמן החוצפה שיש לאנשים. גם השכנים מעלי

כל הזמן מציפים את חדר האמבטיה שלהם והמים חודרים

לתוך הדירה שלי. אני רוצה שהם ישלמו על הנזק. האם יש

לי טענה מוצדקת?
שלח תגובה

חזור אל “פורום יעוץ משפטי לועד הבית ולדיירי הבית המשותף”