תדירות השקיה

פורום פתוח בנושאי גינון / אגרונומיה. בניהול אהרון ברגר, B.s.c, אגרונום מומחה למדעי צמחי בית וגן.

מנהלים: אהרון ברגר אגרונום, אהרון ברגר

שלח תגובה
אביבה

תדירות השקיה

שליחה על ידי אביבה »

ברצוני לדעת מה היא התדירות הרצויה להשקיית הדשא והצמחייה בעונות האביב והקיץ, ומה משך ההשקיה הנדרש בכל פעם? האם יש שעות מועדפות לכך?
אהרוןברגר

Re: תדירות השקיה

שליחה על ידי אהרוןברגר »

אביבה כתב:ברצוני לדעת מה היא התדירות הרצויה להשקיית הדשא והצמחייה בעונות האביב והקיץ, ומה משך ההשקיה הנדרש בכל פעם? האם יש שעות מועדפות לכך?

אביבה שלום
לגבי תדירות השקייה בצמחים ומדשאות :
כמות המים הניתנת לצמחים מושפעת מסוג הקרקע עליו גדל הצמח . אם האדמה הינה כבדה- אוחזת הרבה מים - תדירות ההשקייה תהיה כפעם עד פעמיים בשבוע , באדמות קלות בהם הניקוז גבוה יותר נידרש לעד 3 פעמים בשבוע . מעשית יש לבחון שני פרמטרים הנראים לעין והניתנים לבחינה : סימני יובש על העלים (שינוי צבע והתקפלות ) ורטיבות הקרקע לעומק של כ20 ס"מ.

בעונת האביב רמת ההתאיידות הינה נמוכה ולכן אני ממליץ להשקות פעם בשבוע .
לצמחיית הגן -בין 5 ל20 ליטר לצמח בהתאם לגילו. בטפטפות בעלות ספיקה של 4 ליטר לשעה מדובר על כ1.25 -5 שעות השקייה . חשוב להגביר את משך ההשקיה עם עליית הטמפרטורות .
לגבי שעות - עדיף להשקות בשעות הבקר המוקדמות .

מדשאות :
כמויות המים המושקות בדשא הינן גבוהות ביותר ותנאי הסביבה משפיעים על יעילותו - רוחות ,התאיידות ,יעילות הפיזור וכדומה.
על מנת לבחון את הנושא אני מציע לך לבדוק את כמות המים היוצאת מהמערכת בעזרת שעון המים הנמצא בכניסת המערכת ולחשב את כמות המים היוצאת בפרק זמן מסויים.
אנא חזרי אליי עם נתונים של כמות המים היוצאת לאחר כ20 דקות השקייה ,בתוספת נתון של הרגלי ההשקיה מהעונה שעברה . אשמח לקבל את אזור המגורים , סוג הדשא ותנאי הצללה .

ממתין לתשובתיך
בברכה,
אהרון ברגר ,אגרונום
www.batim.org.il/agronomic
שיר

תדירות השקיה

שליחה על ידי שיר »

יש לי דירה שאני משכירה אותה, לדירה יש חצר קטנטנה שהחלטתי לטפח אותה קצת, הייתי במשתלה וקניתי עץ ברוש לימוני (שנשאר בנתיים בגלל שהדירה שכורה בתוך העציץ שלו) ועוד איזה עץ שאיני זוכרת את שמו בעל פרחים כתומים (יש כאלה גם עם פרחים ורודים, סגולים ואדומים) בגובה 2 מטר לערך ונמצא גם כן בתוך העציץ, מלבד זאת גם כמה צמחי תבלין ששמתי באדנית.
עכשיו השאלה היא כמה להשקות כל אחד ואחד מהעצים/צמחים? ומה עושים בימי הגשם? (איני רוצה שיטבעו...)
אהרוןברגר

צמחים בעציצים ומיכלים

שליחה על ידי אהרוןברגר »

שיר שלום
לגבי שאלתיך בנוגע לצמחים הגדלים במיכלים או עציצים :

המאפיין הינו הגבלת נפח השורשים וגידול במצע גידול המדמה את הקרקע הרגילה . בתנאים הללו חשוב שבתחתית המיכל יהיו חורי ניקוז פתוחים להוצאת עודפי מים ומלחים לאחר ההשקייה ,כשחלק מהמים נספגים במצע הגידול ונספגים על ידי השורשים .

חשוב להשקות את צמח עד שנראה ניקוז מים בתחתית המיכל . למצעים שונים יש כושר ספיחה שונים ולכן חשוב ללמוד את הנושא במצע הקיים אצלך . השקייה חוזרת - כעבור 3-4 ימים ,כשהנקודה החשובה הינה בחינת רמת הלחות הקיימת באזור השורשים.

בימי גשם -לבדוק את יעילות הניקוז וכמובן לא להשקות .

לסיכום - המפתח נמצא בניקוז עודפי המים מכלי הגידול.

בברכת חג שמח

אהרון ברגר
www.batim.org.il/agronomic
שלח תגובה

חזור אל “פורום גינון ואגרונומיה - תכנון / עיצוב / הקמת / אחזקת גינות”