מעלית לדיירי קומה ראשונה

פורום בנושא מעליות ומערכות חשמליות במבנה/בית משותף. בניהול דר' נפתלי אימבר, בעליו של חברה לייעוץ ואחזקת מבנים מזה מספר עשורים, בעבר מנהל מחוז הצפון של האגודה לתרבות הדיור ובורר בנושאים אלה.

מנהל: Sharonbarda

שלח תגובה
rkoren

מעלית לדיירי קומה ראשונה

שליחה על ידי rkoren »

אני גר בקומה ראשונה ואני אף פעם לא משתשמש במעלית, האם אני רשאי לבקש הקלה בתשלום וועד הבית ?
רון

השתתפות בהוצאות אחזקת מעלית

שליחה על ידי רון »

ביחס לנשיאה בהוצאות – יש להבחין בין הוצאות בגין התקנת המעלית ובין הוצאות בגין תחזוקתה השוטפת.

חוק המקרקעין קובע כי בתשלום הוצאות התקנת המעלית ישאו רק בעלי הדירות המסכימים להתקנתה. יש לציין כי בעלי הדירות בקומת הקרקע לא ישאו בהוצאות ההתקנה אף אם הם נמנים על הקבוצה שהחליטה על התקנת המעלית. ניתן לראות בהוראה זו משום סיוע נוסף של המחוקק לגיבוש רוב להתקנת המעלית. שכן, הקבוצה המעוניינת בהתקנת המעלית יכולה כעת לקבל את "קולותיהם" של דיירי קומת הקרקע, בעוד שאלו לא יהיו חייבים לשאת בתשלום עבור התקנת המעלית.

עיקרון שונה נקבע ביחס להוצאות התחזוקה השוטפת. בהוצאות אלו ישאו כלל בעלי הדירות בבניין (אף בעלי הדירות בקומת הקרקע), בין שהסכימו להתקנת המעלית ובין שהתנגדו לכך. שאלת ההשתתפות בהוצאות התחזוקה השוטפת אף אינה תלויה בשאלה האם בעלי הדירות עושים שימוש במעלית בפועל. הרציונל החקיקתי העומד מאחורי קביעה זו הוא הפיכתה של המעלית לחלק מהרכוש המשותף. כל בעליו של הרכוש המשותף חייבים לשאת בהוצאות החזקתו. היגיון דומה מתקיים בחיובם של כל בעלי הדירות בבית משותף להשתתף בהוצאות איטום/סיוד הגג המהווה חלק מהרכוש המשותף (ולא רק דיירי הקומה הגובלת בגג) וזאת כפועל יוצא מבעלותם על הגג כחלק מהרכוש המשותף. מנגד, החוק אינו מאפשר לבעלי הדירות שהשתתפו בהוצאות התקנת המעלית, למנוע מהדיירים שלא השתתפו בהוצאות ההתקנה את השימוש במעלית.
שלח תגובה

חזור אל “פורום מעליות / גנרטורים / מערכות בית משותף”